Cihan özgür olmalı!

Galatasaray Üniversitesi öğrencileri 2 yıldır tutuklu bulunan arkadaşları Cihan Kırmızıgül için 20 Şubat Pazartesi saat 14.30’da Galatasaray Üniversitesi’nden Beşiktaş Adliyesi’ne kadar yürüdüler. Açıklamaya diğer üniversitelerden öğrencilerde katıldı. Açıklamaya GSÜ öğretim görevlileri, CHP İstanbul milletvekili Melda Onur, Avukatlarda katıldı. Yürüyüşe katılan yaklaşık 500 kişilik kalabalık basın açıklamasının ardından dağıldı. GSÜ öğrencilerinin yazdığı basın açıklaması metni aşağıda.

BASINA VE KAMUOYUNA

Arkadaşımız, Galatasaray Üniversitesi Endüstri Mühendisliği Bölümü 3. Sınıf öğrencisi Cihan Kırmızıgül 2 yıldır tutuklu. Tutuklu bulunduğu 2 yıl içerisinde arkadaşımız, sadece 7 kez hâkim karşısına çıkabildi! Gizli tanık ifadelerine göre özgürlüğü elinden alınan/tutuklanan Cihan hakkındaki en önemli delil, taktığı puşiydi. Ancak bu gizli tanık, duruşmanın 3. celsesinde, gördüğü şahsın Cihan olmadığını belirtti. Arkadaşımız buna rağmen hala tutuklu! Cihan’ın 8. Duruşması Çağlayan’daki İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi’nde 23 Mart 2012 tarihinde görülecek, onun yanında olacağız. Bizler, Cihan’ın Galatasaray Üniversitesi’ndeki öğrenci arkadaşları olarak, bu hukuksuzluğun son bulmasını; özgürlüğü ve eğitim hakkı elinden alınan arkadaşımız Cihan’ın tahliye edilip bir an önce aramıza dönmesini istiyoruz.

Şubat 2010′da İstanbul Çağlayan’da, kalabalık bir grup, boş bir markete molotof kokteyli atarak bir eylem gerçekleştirdi. Cihan, orada oturan bir arkadaşının evinden çıkmış otobüs durağında bekliyordu. Görgü tanıklarının, eylemcilerin “puşi taktığını söylemesi” üzerine polis, Etrafta puşi takan birilerini aramaya başladı. Polis kimseyi bulamamıştı! Tek bulabildikleri “otobüs durağında bekleyen ve boynunda puşi olan” Cihan’dı!

Cihan’ın üzerinde ve evinde yapılan aramalarda herhangi bir delil bulunamadı! Olay yerinde bulunan Molotof kokteylleri üzerinde yapılan incelemede Cihan’a ait parmak izine ya da DNA örneğine rastlanmadı! Olay yerinde kendisinden bir eser bulunamadığına göre, arkadaşımız neden hala tutuklu? Soruyoruz!

 

Savcı Mustafa Çavuşoğlu 14 Ekim’de gerçekleşen 5. duruşmada açıkladığı mütalaasında: “sanığın yargılanmasına neden olan gizli tanığın beyanlarının çelişkili olduğuna” dikkat çekerek “Şüpheden sanık faydalanır” kuralı çerçevesinde mahkûm edilmesi için yeterli ve inandırıcı delil elde edilemediğini belirterek, sanığın tahliyesi ve beraatı yönünde karar verilmesini istedi.

Ne mi oldu? İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi ise verdiği ara kararda Cihan hakkındaki “kuvvetli suç şüphesinin” devam ettiğini belirterek savcının talebini reddetti! Davanın 16 Kasım’da görülen altıncı duruşmasında ise davanın savcısı değişti. Cihan’ın beraatını isteyen savcı Mustafa Çavuşoğlu’nun yerine başka bir savcı Hikmet Usta görev aldı! Savcı neden değişti? Yeni savcı eskisinin görüşüne neden katılmadı? Soruyoruz!

“Böyle dava olur mu? Bu adaletsizlik değil mi?” diye sorduğumuzda karşımıza “içeride 500 öğrenci yok, 160 tane var!”, “onlar puşi taktıkları için değil; tacizci, katil oldukları için yargılanıyorlar” gibi yalan yanlış, alakasız beyanatlarla çıkan devlet görevlileri utanmıyorlar mı? Soruyoruz!

Soruyoruz! Cihan’ın ömründen çalınan 2 yılın hesabını kim verecek? “Pardon” deyip, tazminatı neyse veririz deyip, ömrümüze fiyat mı biçecekler? Gençliğimiz, ömrümüz kaç para? Cevap istiyoruz!

Ve biliyoruz, bu yalnızca Cihan’ın başına gelenler…

Oysaki buna benzer yüzlerce hikaye var! Dünyada terörist olmakla suçlanan yaklaşık 35 bin kişiden 13 bin kadarı Türkiye’de bulunuyor. Bu sayı, tüm dünyada terörist olmakla suçlanan insanların yüzde 37′sinin Türkiye’de olduğu anlamına geliyor. 2004 yılında çıkartılan Terörle Mücadele Kanunu ve DGM’lerin devamı niteliğindeki özel yetkili mahkemeler eliyle, “terörist” damgasıyla binlerce insan keyfi gerekçelerle tutuklandı ve tutuklanmaya devam ediyor. Cihan’ın trajikomik davası da işte bu koşullar altında gerçekleşiyor. Dolayısıyla, Cihan’ın özgürlüğünü talep eden bizler, aynı zamanda bu baskıcı sistemin dayanağı olan Terörle Mücadele Kanunu’nun kaldırılmasını ve özel yetkili mahkemelerin lağvedilmesini talep ediyoruz.

Cihan ve diğer tutuklu öğrenciler serbest bırakılsın!

Yaşasın özgürlük! Yaşasın adalet!

Galatasaray Üniversitesi Öğrencileri